"Rusça Öğreniyorum" Köşesi
Не пойман - не вор: Yakalanmamışsa hırsız değildir.
Любовь начинается с глаз: Aşk gözlerden başlar.
Снегу нету - и следу нету: Kar yoksa izde yoktur.
Старый друг лучше новых двух: Eski dost iki yeni dosttan iyidir.
Не бойся дороги, были б кони здоровы: Atın sağlıklı ise yoldan korkma.
Смехом сыт не будешь: Gülmek karın doyurmaz.
Lütfen: Пожалуйста
Орел мух не ловит: Kartal sinek yakalamaz
 
rusya vizesi, Российская Федерaция виза
 
TÜRKİYE İLE RUSYA ARASINDAKİ KISA SÜRELİ VİZELER KALDIRILDI
Türkiye ile Rusya arasında uygulanan vizelerde, 30 günlük süreyi geçmeyen seyahatlete vize uygulanmayacak. Medvedev'in Türkiye ziyaretinde imzalanan "Vizelerin Kaldırılması Anlaşması", Türkiye tarafından onaylandı. Ardından Moskova'da diğer aşamalar görüşülerek prosedürler yerine getirildi. Gerekli onaylamalar tamamlandı. Rusya'ya vizesiz seyahat edebileceğimiz günler artık başladı.

2 Ülke vatandaşları birbirlerinin ülkelerinde bir seferde 30 günden fazla, 180 günde ise 90 günden çok kalamayacak.

Rusya Göçmen Kart, Migratsiyonnıy Kartı, Иммиграционной картыEn az 6 ay geçerli pasaportunuz ile Rusya'ya gidebilirsiniz. Uçakta size verilen Rusya Göçmen Kartı'nı (Migratsiyonnıy Kartı - Иммиграционной карты) pasaportunuzdaki gibi Latin harfleri ile veya Rusça biliyorsanız Kiril harfleri ile dolduracaksınız. Rusya'da bulunduğunuz süre zarfında her an bu belgeyi yanınızda bulundurunuz. Yan taraftaki örnek resmi büyüterek görebilirsiniz.

7 iş gününden fazla kalacaksanız yabancılar bürosuna kayıt olmanız gerekli. (Kalacağınız gün sayısı, konakladığınız yerin bilgisi, ne amaçla kalacağınız, vb.)

Bir de Registre denen bir belgeye ihtiyaç duyacaksınız. Gitmeden evvel alacağınız Voucher (Hotel Rezervasyon) Belgesi ile kalacağınız hotele gidiyorsunuz. Bu hotel yetkili bir hotel ise, resepsiyonist ek bir ücret alarak bu işlemi yapıyor. Genellikle İngilizce bilmiyorlar. Hazırlıklı gitmenizde yarar var.

Türkiye'nin uzak komşusu Amerika'dan ziyade, yakın komşusu Rusya ile daha yakın ikili ilişkilere girmesi umut verici. İyi şekilde tahlil edilirse her meslek grubundan Türk vatandaşına büyük faydalar sağlayacak bir süreçteyiz. Haydi Rusça öğrenmeye, haydi Rusya'ya seyahat etmeye!

İlgili Kanun Maddesi:
12 Mayıs 2010 tarihinde Ankara'da imzalanan ekli "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Rusya Federasyonu Hükümeti Arasında Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarının ve Rusya Federasyonu Vatandaşlarının Karşılıklı Seyahatlerine İlişkin Usullere Dair Anlaşma"nın onaylanması; Dışişleri Bakanlığının 21/5/2010 tarihli ve HUMŞ/280287 sayılı yazısı üzerine, 31/5/1963 tarihli ve 244 sayılı Kanunun 3 üncü ve 5682 sayılı Pasaport Kanununun 10 uncu maddelerine göre, Bakanlar Kurulu'nca 21/6/2010 tarihinde kararlaştırılmıştır.
 
İlgili Bağlantılar:
Vizesiz Rusya dönemi başladı
Vizesiz Rusya başladı - Sabah
Vizesiz Rusya için 4 gün kaldı - Milliyet.com.tr
Vizesiz Rusya: 30 günlük seyahatler artık vizesiz CNNTurk.com
Nihayet vizesiz Rusya! - En Son Makro Ekonomi Haberleri - HTEkonomi
bigpara - Vizesiz Rusya bugün başladı
Vizesiz Rusya Nisan'da - Wikileaks Haberleri- ntvmsnbc.com
Vizesiz Rusya'da bunlara dikkat ! - Ekonomi - Diğer
Bürokrat Haber - Vizesiz Rusya 10 Nisan'da
Vizesiz Rusya: Çok yakında..., Star Gazetesi
Vizesiz Rusya
Rusya_ile_vizeler_kalkiyor
Vizesiz.rusya.30.gunluk.seyahatler.artik.vizesiz
Rusya-turkiye-arasinda-vize-kaldirildi
www.ntvmsnbc.com Vizesiz Rusya Haberi
Rusya-vizesi-kalkti-detaylar
Rus Lider Çankaya Köşkü'nde
Rusya-ile-vize-kalkti
Rusya-ile-vize-resmen-kalkti
Rusya-ile-vize-kalkti
Onay cikti rusya ile vize resmen kalkti
Rusya-ya-vize-kalkti-turizmci-sibirya-ya-uzandi-haber
Rusya-ile-Turkiye-arasinda-tarihi-karar-VIZE-KALKTI
 
RUSYA'YA GİTMEK İÇİN GEREKEN DİĞER VİZE TİPLERİ
# TURİST VİZESİ (1 aydan uzun süreli)
Almak için 1 adet fotoğraf ve pasaport yeterlidir. Seyahat acentaları ve vize ofisleri aracılığı ile hızlı şekilde alınmaktadır. Kendiniz konsolosluktan almak isterseniz buraya tıklayarak konsolosluklara erişebilirsiniz.

Bu vizeyi alırken şu hususlara dikkat edilmelidir:
- Gideceğiniz günden en az 7 gün evvel başvurmanız önemli.
- Amacınız turistik değilse Rusya'dan sınırdışı edilme olasılığınız olduğunu unutmayın.
- Pasaport süreniz 6 aydan uzun süreli olmalı.
- Tur firmasıyla gidiyorsanız aşağıdaki işlemlerin hepsini kendileri yapacaktır. Kendiniz gidecekseniz onları da okuyunuz. - En az 1 gece kalacağınız hotelin isim, adres, vb. bilgilerini "Vauçer (voucher)" adı verilen belge halinde vize ofisinde yaptırmanız gerekli. Hotelin "Registre" yani kayıt belgesi verebilme özelliği olmasına dikkat ediniz. Ücretler hotele göre değişir. Vize ofisiniz size yardımcı olacaktır.
- Hotelde kaldıktan sonra ev kiralamak isterseniz ev sahibi ile birlikte Rusya'da göçmen bürosuna ücret vererek kaydolmanız gerekecek. Bunun için ev sahibini önceden ayarlamanız size kolaylık sağlar. Vize ofisi ya da arkadaşlarınızdan yardım isteyiniz.
- Giriş yaparken yanınızda kalmanızı sağlayacak yeterli miktarda döviz veya kredi kartı olduğunu göstermeniz istenebilir.
- Bahsedilen işlemlerin tamamını yapmadan da Rusya'ya gidip dönme imkanınız vardır. Ancak ileride işlerinizde-ziyaretlerinizde engellere takılmamak için her şeyi kitabına uygun yapmak yararınıza olacaktır.
 
Web Sitemizin İçeriği, Ekibimizin Araştırmaları ve Rusça İle İlgili Kurumların Sunduğu Bilgiler Vasıtasıyla Oluşan Özgün Bir Çalışmanın Ürünüdür.
RuscaKurs-RuscaKursu-RuscaKurslari.com © 2009 Tüm hakları saklıdır.   I   Kullanım Koşulları   I   Gizlilik Sözleşmesi   I   En iyi 1024x768 piksel ve Internet Explorer ile çalışır.
İmtiyaz Sahibi: Göksel TÖRÜN    I   www.webimbenim.net   I   Bizimle irtibata geçmek için lütfen üstteki maili kullanınız.